از نظر فنی سایت چیست؟

همه ی ما از سایت های مختلف استفاده های گوناگونی می کنیم. ولی آیا واقعا می دانیم سایت چیست؟

 

سایت از نظر ظاهری

سایت یک صفحه در اینترنت هست که در آن نوشته ، عکس ، فیلم ، صوت و یک سری المان دیگر مشاهده می شود.

ظاهر سایت

سایت از نظر فنی

از نظر فنی سایت یک فایل است که شامل کد های  html و css میباشد . این کد ها توسط مرورگر کامپیوتر به صفحاتی تبدیل می شود که ما می بینیم.

Html  و  Css

امروزه فقط ظاهر سایت ها که به آن قالب  سایت می گوییم  از html و css ساخته می شود. ولی اعمال و رفتار سایت توسط یک زبان برنامه نویسی سمت سرور  مانند php و asp.net و… نوشته می شود.

فایل سایت شمال کد های html و css

هاست چیست؟

هاست در واقع یک کامپیوتر است و اگر بخواهیم بهتر بگوییم بخشی از یک کامپیوتر است که به آن سرور می گوییم. فایل سایت ما به صورت معمول روی هاست قرار دارد.

دامین و یا دامنه چیست؟

هر هاست برای خودش یک آدرس ip  دارد. آدرس ip  چیزی مثل شماره تلفن هست. وقتی می خواهیم با یک تلفن از میان میلیون ها تلفن موجود در دنیا تماس بگیریم باید دقیقا شماره شخص مورد نظر خود را در تلفن وارد کنیم.

برای مراجع به هر هاست و دیدن سایت های مختلف نیز باید از ip آن سایت استفاده کنیم.

ولی چون به خاطر سپردن ip آدرس کار سختی هست هر سایت علاوه بر ip  یک نام نیز دارد. و به صورت معمول ما از آن نام برای مراجعه به یک سایت استفاده می کنیم.

به نام سایت ها دامنه می گوییم. دامنه هایی مثل google.com و yahoo.com و otagheweb.ir و…

 

دامنه سایت

پایگاه داده ؟

دیتابیس یا پایگاه داده نیز مانند سایت یک فایل است ولی کار کرد آن متفاوت است. ما در سایت ها اطلاعات مختلفی می بینم. مثلا نام کاربرای خودمان را می توانیم در سایت هایی که ثبت نام کرده ایم مشاهده کنیم.

این اطلاعات معمولا در پایگاه داده ذخیره می شود.ذخیره کردن اطلاعات در پایگاه داده دلایل بسیاری دارد ولی یکی از مهم ترین دلایل این است که وقتی اطلاعات در پایگاه داده ذخیره می شود می توانیم از یک اطلاعات چند جا استفاده کنیم بدون این که به حجم سایت اضافه شود.

پایگاه داده یا دیتابیس سایت

کلام آخر

سایت به لحاظ فنی ساختاری پیچیده تر از مواردی که گفته شد دارد. ولی در اینجا سعی کردیم اساسی ترین موارد را خدمت شما ارائه دهیم. هر کدام از این مواردی که گفته شد برای خودش دنیایی از اطلاعات دارد و باید کتاب های قطوری در مورد آن ها بخوانیم تا به درک کامل از آن برسیم . در آینده باز هم در باره هر کدام از این موارد مطالبی منتشر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *