نکات مهم در هنگام انتخاب نام دامنه

دامنه نام وب سایت است. مثلا دامنه سایت گوگل google.com می باشد. یکی از مواردی که بسیار مهم است انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت است. در این مطلب به این سوال پاسخ می دهیم که چه نکاتی هنگام انتخاب نام دامنه مهم است.

نام مرتبط با موضوع سایت

بهتر است نام دامنه شما مرتبط با موضوع سایت شما باشد. برای مثال اگر شما می خواهید یک سایت ساعت فروشی داشته باشید نام دامنه شما بهتر است کلمه ای مرتبط با فعالیت ساعت فروشی باشد. مثلا saat.com یا time.com شاید اسم های مناسبی برای این زمینه باشند.
نکته : به احتمال زیاد این نام ها قبلا گرفته شده اند ولی در ادامه نکاتی را عرض می کنم که نام مناسب خود را پیدا کنید.

نام دامنه مناسب با موضوع سایت باشد

انتخاب نام دامنه کوتاه

تا جای امکان سعی کنید نام دامنه ای که انتخاب می کنید کوتاه باشد. کوتاه بودن نام دامنه در بخاطر سپرده شدن آن توسط مشتریان کمک بزرگی می کند. در دامنه ی با پسوند .com نام دامنه سه حرفی موجود نیست و تمام آن ها گرفته شده است ولی ممکن است در پسوند هایی جدید این نام های کوتاه وجود داشته باشد.
در پسوند هایی مثل .me .info .org .ir و… نام مورد نظر خود را جست و جو کنید.

 

دامنه کوتاه

انتخاب نام دامنه تصویری

بعضی کلمات تصویری هستند و بعضی دیگر نه. مثلا کلمه سیب سرخ یک کلمه تصویری است که وقتی گفته می شوند در ذهن اکثر ما یک تصویر میوه ی سیب قرمز رنگ نقش می بندد. ولی کلمه ای مثل نیکوکاری چندان تصویری نیست و ممکن است.
در هنگاه استفاده از دامنه سعی کنید از نام های تصویری استفاده کنید. این نام ها باعث می شود خیلی سریع در ذهن مخاطب نقش ببندد و مخاطب شما را فراموش نکند.

 

انتخاب نام دامنه تصویری

املای ساده

در انتخاب نام دامنه سعی کنید از کلماتی استفاده کنید که املای نوشتاری آن ساده باشد. کلماتی که املای سختی داشته باشند موقع جست و جو مخاطب را خسته می کند و ممکن است مخاطب را از ورود به سایت شما منصرف کند.

مهمترین پسونده ها در ایران com. و ir.

حتما سعی کنید نامی را انتخاب کنید که در پسوند com. و ir. وجود داشته باشد. زیرا اکثر مخاطبین اگر نام دامنه شما را بخاطر داشته باشند ولی پسوند آن را فراموش کرده باشند اولین چیزی که سرچ می کنند com. است و بعد از آن ir.

علت دیگر داشتن این دو دامنه این است که وقتی سایت شما کمی پیشرفت کند دامنه های هم نام با شما ارزشمند می شود و ممکن است کسانی از نام مشابه شما سو استفاده کنند. مثلا دامنه digikala.com هم اکنون ارزش بسیار بالایی دارد و ممکن است افرادی بخواهند از این دامنه برای سایت مشابهی استفاده کنند. مثلا digikala.me .
برای جلو گیری از سو استفاده های احتمالی توصیه میشود حتما نام های .com و .ir سایت خود را تهیه کنید.

 

دامنه دات ای ار و دات کام

 

نکته : برای این که بدانید نام مورد نظرتان قبلا استفاده شده است یا خیر می توانید از سایت نام دامنه مورد نظرتان را در whois.net جست و جو کنید.

 

کلام آخر

نام دامنه شما آنقدر ها هم مهم نیست. اگر شما بتوانید خدمات خوبی به مشتریانتان ارائه کنید مشتریان هرجور که شده شما را پیدا می کنند. امروزه بیشتر مشتریان بجای استفاده از نام دامنه از طریق سرچ در گوگل سایت های مورد نظر خود را پیدا میکنند. ولی اگر سایت شما مطالب خوبی داشته باشد و نام دامنه ی آن نیز نام خوبی باشد شناس موفقیت سایت شما افزایش پیدا می کند.
پس بدون نگرانی سعی کنید نامی برای دامنه ی خود انتخاب کنید که تا جای امکان موارد بالا در آن رعایت شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *